Злочини і покарання екс-чиновників

Розкрадання державних коштів, злочини, пов’язані з корупцією та перевищенням повноважень, шахрайство в фінансовому секторі, відмивання грошей і висновок незаконних доходів за кордон, є мабуть найбільш поширеними видами злочинної діяльності, справи по яких часто або не доходять до суду, або зникають із інформаційного простору завершуючись мінімальним покаранням. Хоча в цивілізованому світі кримінальні справи щодо чиновників найвищого рангу закінчуються реальними вироками.

Гучною корупційною справою були «Газові схеми Курченко». В 2016 році силовики здійснили ряд затримань. Заявлялося про нанесення державі збитків на мільярди гривень, судові вироки по цій справі містять умовні строки та відшкодування збитків, ключові фігуранти на разі перебувають за кордоном.

Всі пам’ятають в 2017 році резонансе затримання, у рамках антикорупційної операції по викриттю «схеми Клименка-Януковича», колишніх посадовців податкових інспекцій і управлінь Міндоходів. Частину затриманих відпустили, зобов’язавши сплатити заставу, інших відпустили під особисте зобов’язання. Через два роки матеріали справи були передані до суду, наразі тривають розгляди щодо близько п’ятидесяти підозрюваних осіб.

Частина фігурантів цієї справи покинули територію України.
В першу чергу мова іде про колишнього міністра доходів і зборів України (2012 – 2014 рр.) Олександра Клименка. Після Революції Гідності він покинув територію України аби «мати можливість захищати себе, захищати близьких до мене людей», заявляв екс-міністр в одному з інтерв’ю. У 2014 році О. Клименка було оголошено у розшук, проте на сьогодні з відкритих джерел відомо, що лише одне з проваджень щодо Клименка передано до суду, проте за жодним з кримінальних проваджень, не винесено вироків суду. У 2020 році у ВАКС заявили, що Клименко не перебуває в міжнародному розшуку.
Досить цікаво розгорталася історія з намаганнями затримати колишнього голову Одеської державної податкової адміністрації Олександра Чорнобая. Як розповідав на сторінках ЗМІ тодішній головний військовий прокурор Анатолій Матіос, підозрюваний тікав від правоохоронців поспіхом, та може як переховуватися на території України так і утекти до Молдови через Придністров’я.

За цією справою проводили обшук у ще одного високопосадовця-податківця, а саме екс-голови київської податкової (2008-2011) Олега Низенко, який втік до Іспанії. Під час обшуку вилучили мільйон доларів та інші коштовні речі.

Проте, як можна здогадатися виправдовується пророкування зроблене А. Матіосом кілька років тому про те, що вироки по цій справі ми «побачимо не швидко». Дійсно, на вулиці 2021 рік, змінилася влада, прокурори, іде судова реформа, але вироків не має. Якщо ж вироки колись і будуть, то з огляду на існуючу практику, ще кілька років після піде на їх оскарження, заарештоване майно буде повернуте, а фігуранти цієї справи та учасники медійного шоу із гучними затриманнями виконавши свої ролі роз’їдуться по домах, деякі з яких далеко за межами батьківщини.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *